Miejscowi producenci z certyfikatami Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej
W niedzielę 24 marca podczas drugiego dnia Jarmarku Wielkanocnego w skansenie wicestarosta Damian Cieszewski i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, a zarazem przewodniczący komisji certyfikacyjnej Grzegorz Cempura wręczyli certyfikaty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej producentom, którzy przeszli pomyślnie III certyfikację oraz wytwórcom, którzy otrzymali znak jakości dwa lata temu i starali się o ponowne przyznanie marki. Nowi producenci otrzymali również statuetki z logo marki - pszczyńską różą.
- Lokalną Markę Ziemi Pszczyńskiej tworzą produkty wytwarzane z sercem, kreatywnością, własnoręcznie przez naszych mieszkańców, lokalnych producentów, którzy starając się o certyfikat musieli spotkać się z komisją, zaprezentować swoje wyroby. Było wiele rozmów, ciężkie obrady. Wybraliśmy najlepsze z najlepszych - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który jest wiceprzewodniczącym komisji certyfikacyjnej. I dodał, że każdy, kto w weekend odwiedził Jarmark Wielkanocny w skansenie mógł przekonać się o wysokiej jakości oznakowanych produktów - tych, które tworzą Lokalną Markę Ziemi Pszczyńskiej od 2022 roku, jak również wyrobów wyróżnionych w kolejnych naborach.
W trzecim naborze do marki dołączyło 9 nowych producentów, a 10 z wcześniejszych edycji uzyskało znak jakości dla kolejnych swoich produktów. Tym samym grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy już 32 producentów. To zarówno rolnicy, pszczelarze, koła gospodyń wiejskich, rzemieślnicy i przedsiębiorcy. W trzech naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie ponad 90 produktom lub grupom produktów.
Producenci podpisali umowę na używanie znaku Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej w połowie marca. Certyfikaty zostały przyznane na dwa lata. Po tym czasie będzie można starać się o ponowne przyznanie marki dla tych produktów.