Święto ziół w pszczyńskim skansenie

Fot. Andrzej Grynpeter

15 sierpnia w skansenie znów będzie unosił się aromatyczny zapach, wszystko za sprawą corocznego „Święta ziół”. W programie msza św. polowa, warsztaty z ziołami w roli głównej, spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej, spektakl ekologiczno-muzyczny i koncert. Będzie kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych.

Zgodnie ze zwyczajem podczas polowej mszy św. z okazji święta Matki Boskiej Zielnej, która rozpocznie się o godz. 10.30 poświęcone zostaną kwiaty i zioła. W pszczyńskim skansenie będzie można zakupić bukiety ziołowe. Między godziną 13.00 a 17.00 przeprowadzone zostaną warsztaty zielarskie.

Młodzi aktorzy ze Stowarzyszenia „take tam...” im. Artystów Międzywojnia zapraszają na spotkanie z poezją Wisławy Szymborskiej „Obmyślam świat” (godz. 13.30 - 15.00). O godzinie 14.30 „Śląsko Bajarka” wystąpi w spektaklu ekologiczno-muzycznym „Ksiynżniczka Gynsipympek”. Będzie też koncert zespołu Karol Ochodek Trio (godz. 16.00).

W godzinach od 9.00 do 18.00 w pszczyńskim skansenie będzie można nabyć ręcznie robione produkty. W kiermaszu rękodzieła produktów regionalnych wezmą udział lokalni producenci, którzy będą promować wyroby wyróżnione certyfikatem Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej. Będzie Lawenda pod Lasem z lawendowymi produktami, Gospodarstwo Przewoźnikówka ze smacznymi serami, Farma Różnorodności z przetworami i rękodziełem, Koło Gospodyń Wiejskich w Ćwiklicach ze swoimi smakołykami, Czosnku Wianek z czosnkowymi warkoczami, Pasieka św. Ambrożego i Pasieka Tomala z pysznymi miodami, BeEco z kosmetykami i hafciarka Bożena Rokita ze swoim rękodziełem.

Od godz. 13.00 obowiązuje bilet w cenie 5 zł, obejmuje wstęp na wszystkie wydarzenia, które 15 sierpnia będą miały miejsce w pszczyńskim skansenie. Święto ziół zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych powiatu w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Program „Święta ziół” w skansenie

godz. 10.30 - plenerowa msza święta

godz. 9-18.00 - kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych

godz. 13-17.00 - warsztaty z ziołami w roli głównej